Björköortens jaktvårdsförening


 Hem
 Nyheter
 Hageljaktstig
 Kuljaktstig
 Klubbmästerskap
 Program
 Utbildning
 Skjutbanan
 Föreningen
 Gästbok

Besökare just nu: 2
Sidvisningar: 213957
Unika besök: 166750


Hageljaktstigen 2022

 

Startnr Namn Klass Poäng Skilje
70 Mikael Lilja Öppen 180 50
6 Stefan Gustafsson Öppen 180 42
192 Erik Svensson Öppen 180 39
194 Pontus Wilhelmsson Öppen 180 36
196 Emil Erixon Öppen 179  
92 Hans Wiktorsson Öppen 177 38
123 Johan Andreén Öppen 177 18
169 Tobias Gustavsson Öppen 177 177
126 Thomas Johansson Öppen 176  
36 Niclas Emilsson Öppen 174 126
89 Rickard Svensson Öppen 174 149
77 Joakim Åberg Öppen 173  
174 Martin Svensson Öppen 173  
68 Johan Blomstrand Öppen 172  
154 Gabriel Roos Öppen 172  
173 Christofer Thalin Öppen 172  
59 Joel Larsson Öppen 171  
156 Roger Andersson Öppen 171  
10 Jonathan Blads Öppen 170  
62 Jimmy Loberg Öppen 170  
114 Peter Erlandsson Öppen 169  
33 Ola Sveback Öppen 167  
45 Linus Lundgren Öppen 166  
21 Erik Andrén Öppen 165  
120 Daniel Askerot Öppen 165  
3 Simon Andersson Öppen 164  
101 Filip Österlind Öppen 164  
164 Niclas André Karlsson Öppen 164  
185 Alexander Kind Öppen 164  
2 Sebastian Löhander Öppen 163  
165 Jimmy Gustafsson Öppen 163  
124 Marcus Tholle Öppen 162  
180 Klas Kärvegård Öppen 162  
187 Zebastian Kind Öppen 162  
195 Roger Wilhelmsson Öppen 162  
40 Lucas Eriksson Öppen 161  
46 Dennis Gustavsson Öppen 161  
76 Marcus Åberg Öppen 161  
84 Filip Svensson Öppen 161  
135 Mattias Gustavsson Öppen 161  
138 Sven Rosander Öppen 161  
98 Hkan Josefsson Öppen 160  
151 Alexander Barelds Öppen 159  
161 Emanuel Klassono Öppen 159  
108 Kimmy Sandberg Öppen 158  
190 Anders Svanström Öppen 158  
9 Johan Grändemark Öppen 157  
141 Max Ulriksson Öppen 157  
57 Claes Ericsson Öppen 156  
81 Henrik Ulmhed Öppen 154  
90 Anders Mak Öppen 154  
131 Jonas Albers Öppen 154  
1 Martin Thompsson Öppen 153  
34 Patrik Klingberg Öppen 153  
159 Daniel Johansson Öppen 153  
182 Julius Berg Öppen 153  
12 Toomas Pantzar Öppen 152  
35 Christian Persson Öppen 152  
65 Carl Johansson Öppen 152  
93 Mats Högberg Öppen 152  
27 Jonas Sandström Öppen 151  
63 Tobias Carlsén Öppen 151  
136 Tom Tydh Öppen 151  
143 Henrik Åhman Öppen 151  
29 Fredrik Rudén Öppen 150  
71 Tobias Svahn Öppen 148  
181 Linus Berg Öppen 148  
178 Fredrik Skoog Öppen 147  
113 Anders Winblad Öppen 146  
82 Björn Ericsson Öppen 145  
16 Rasmus Andersson Öppen 144  
41 David Nilsson Öppen 144  
83 Jesper Karlsson Öppen 144  
109 Michael Rådefjäll Öppen 144  
112 Dick Sandberg Öppen 144  
179 Filip Björklind Öppen 144  
103 Hjalmar Widerqvist Öppen 142  
22 Tomas Palmgren Öppen 141  
39 Daniel Gustafsson Öppen 140  
94 Jesper Edvinsson Öppen 140  
145 Staffan Hultgren Öppen 139  
189 Kevin Gripskog Öppen 139  
47 Håkan Danielsson Öppen 138  
61 Marcus Björnsson Öppen 137  
31 Gustav Eriksson Öppen 136  
175 Stefan Gundersen Öppen 136  
5 Påhl Andersson Öppen 135  
67 Ghenrik Hillström Öppen 135  
66 Daniel Petersson Öppen 132  
96 Linus Gustavsson Öppen 132  
177 Mikael Svensson Öppen 132  
74 Gustav Öberg Öppen 130  
20 Johan Byström Öppen 129  
134 Lars_Donald Axelsson Öppen 128  
13 Oscar Sjöqvist Öppen 127  
111 Jesper Rådefjäll Öppen 126  
147 Magnus Niemina Öppen 126  
4 Håkan Andersson Öppen 125  
160 Simon Nilsson Öppen 125  
95 Sebastian Jensmark Öppen 124  
170 Arvid Lindell Öppen 124  
23 David Kronstrand Öppen 120  
117 Michael Nilsson Öppen 120  
148 Christian Nero Öppen 119  
149 Jimi Airisto Öppen 119  
99 Robert Moths Öppen 118  
64 Mats Elvingsson Öppen 117  
26 Tobias Åkerberg Öppen 116  
60 Albin Johnsson Öppen 116  
172 John Ahnstedt Öppen 116  
137 Lukas Rydh Öppen 111  
87 Ulf Hjalmarsson Öppen 110  
19 Martin Rithell Öppen 103  
115 Kristoffer Duveland Öppen 101  
133 Claes Ekdahl Öppen 100  
79 William Palm-Sjögren Öppen 95  
85 Johan Svensson Öppen 83  
110 Patric Björn Öppen 74  
106 Kim Fagerström Öppen 64  
11 Albert Sundell Öppen 44  

 

Startnr Namn Klass Poäng
50 Morgan Lagerqvist Y. oldboys 179
157 Krister Svensson Y. oldboys 177
153 Mats Rödin Y. oldboys 175
53 Anders Fröjd Y. oldboys 174
176 Mats Lundqvist Y. oldboys 173
17 Mats Magnusson Y. oldboys 170
24 Tomas Ankarberg Y. oldboys 169
14 Håkan Enlund Y. oldboys 168
163 Ove Thörn Y. oldboys 166
155 Johnny Svensson Y. oldboys 165
193 Mats Isaksson Y. oldboys 165
43 Mikael Eriksson Y. oldboys 162
73 Lennart Fransson Y. oldboys 162
75 Stefan Sjögren Y. oldboys 162
186 Fredrik Kind Y. oldboys 162
15 Klas Johansson Y. oldboys 160
42 Tomas Sandstedt Y. oldboys 160
107 Peter Rådefjäll Y. oldboys 157
44 Stig Levison Y. oldboys 141
32 Jonas Sommansson Y. oldboys 119
69 Börje Lilja Y. oldboys 118

 

Startnr Namn Klass Poäng
18 Boo Dahlberg Veteran 178
127 Tommy Bergström Veteran 175
78 Anders Johansson Veteran 172
88 Sivert Jarl Veteran 171
100 Carl Ewert Wiss Veteran 165
162 Anders Bielkehberg Veteran 165
51 Peter Andersson Veteran 164
158 Bengt Larsson Veteran 164
167 Lennart Gustavsson Veteran 163
140 Thomas Stid Veteran 160
91 Sören Svensson Veteran 159
183 Bengt Karlsson Veteran 159
52 Anders Bäckman Veteran 157
7 Stig Hedberg Veteran 155
25 Tommy Åkerberg Veteran 151
128 Bengt Josefsson Veteran 147
8 Åke Petersson Veteran 143
152 Kjell Ahlström Veteran 131
125 Gösta Rydell Veteran 126
139 Kenneth Glans Veteran 123
56 Håkan Larsson Veteran 119
58 H-E Ericsson Veteran 109

 

Startnr Namn Klass Poäng
28 Hanna Emilsson Dam 171
142 Katrin Ulriksson Dam 170
104 Michaela Wiss Dam 160
102 Wilma Johansson Dam 150
97 Inga-Lill Karlsson Dam 148
132 Christene Rönnholm Dam 148
184 Angelica Seger Dam 144
116 Hanna Nilsson Dam 131
130 Eveline Ekdahl Dam 118
37 Emma Dannerstål Rudén Dam 113
146 Frida Andersson Syrén Dam 104
144 Hanna Åhman Dam 102
48 Brita Walman Dam 84
49 Birgitta Bergenstråle Dam 81
171 Lisa Gunarsson Dam 78
188 Helena Fredriksson Dam 50
80 Beatrice Sjöwill Dam 22

 

Startnr Namn Klass Poäng
38 Emil Mörberg Junior 171
129 Ville Karhu Junior 170
121 Casper Askerot Junior 159
166 Axel Cato Junior 159
122 Marcus Linder Junior 157
30 Oskar Edvinsson Junior 149
86 Noah Palmqvist Junior 145
72 Philip Svahn Junior 142
168 Emil Cato Junior 133
150 Albin Åhman Junior 132
105 Linus Fagerström Junior 126
54 Elin Fröjd Junior 122
55 Edit Glittord Junior 113
191 Hannes Holmstrand Junior 97

 

Hageljaktstigen 2019
 

Klass Namn: Ort: Resultat: Maxpoäng 180
         
Öppen Erik Svensson Skillingaryd 180  
  Mikael Lilja Ödeshög 177  
  Erik Lind Korsberga 176  
  Adam Larsson Nässjö 176  
  Rikard Alm Taberg 176  
  Carl Talestig Tranås 176  
  Daniel Lindstrand Norrahammar 172  
  Tobias Gustavsson Eksjö 172  
  Hans Wiktorsson Jönköping 171  
  Roger Wilhelmsson Eksjö 170  
  Christian Andersson Vassmolösa 170  
  Patrik Kindstedt Boxholm 170  
  Mattias Gustavsson Eksjö 170  
         
Yngre O Nicklas Cronqvist Landsbro 180  
  Evert Johansson Stenstorp 180  
  Johnnys Svensson Sävsjö 180  
  Roger Andersson Sävsjö 178  
  Andreas Bäckman Åseda 177  
  Bengt Karlsson Bodafors 177  
  Leif Alm Norrahammar 174  
  Jerry Lovén Vetlanda 173  
  Håkan Carlsson Eksjö 172  
  Håkan Andersson Malmbäck 172  
  Krister Svensson Istorp 172  
  Klas Kärvegård Korsberga 170  
         
Veteran Stig Martinsson Bodafors 172  
  Tommy Bergström Kulltorp 171  
  Boo Dahlberg Eksjö 164  
  Lennart Gustavsson Eksjö 163  
  Åke Petersson Tenhult 157  
  Jan-Evert Andersson Lenhovda 154  
  Berne Löfstedt Foresrum 153  
         
Damer Angelica Seger Bodafors 171  
  Jennie Lindholm Boda Glasbruk 168  
  Inga-Lill Karlsson Landsbro 163  
  Sussie Lövgren Tenhult 155  
  Annelie Rådefjäll Nässjö 137  
  Jenny Johansson Stenstorp 135  
  Maja Lind Korsberga 127  
  Eva Pettersson Nässjö 115  
         
Junior Linus Fransson Malmbäck 175  
  Axel Cato Eksjö 172  
  Villy Andersson Habo 163  
  Hanna Emilsson Bodafors 157  
  Emil Mörberg Bodafors 155  
  Joel Lindqvist Ydre 149  
  Gustaf Karlsson Sävsjö 147  
  Josefin Andersson Nässjö 141  
  Jacob Andersson Nässjö 140  
  Christoffer Bertilsson Jönköping 137  
  Emil Cato Eksjö 133  
  Emelie Holmberg Kosrberga 123  

 

Hageljaktstigen 2018

Björköortens jaktvårdsförening anordnade även 2018 hageljaktstig inom Gyttorp Cup, max poängen ävar 180p. Söndagen den 8 april kom 262 skyttar till start. VI vill tack all som kom och sköt hos oss, även ett stort tack till de som hjälpte till som funktionärer under dagen resultat enligt neda

  Gyttorp cup 2018 04 08   max poäng 180 #NAMN?
Klass Namn: Ort: Resultat:  
         
Öppen Timmy Steirud Oskarshamn 180 86
  Nicklas Emilsson Bodafors 180 81
  Christian Andersson Vassmolösa 180 66
  Erik Svensson Skillingaryd 180 58
  Jan Björk Bottnaryd 180 44
  Linus Sjögren Boxholm 180 43
  Per-Erik Karlsson Högsby 180 41
  Erik Vångenbrant Kisa 178 178
  Johan Grändemark Forserum 178 158
  Hans Wiktorsson Jönköping 178 138
  Stefan Dahlberg Nye 178 58
  Mikael Lilja Ödeshög 178 49
         
         
Klass Namn: Ort: Resultat:  
         
Yngre O Ove Thörn Nässjö 180 76
  Mats Rödin Vimmerby 180 66
  Klas Johansson Bodafors 180 55
  Nicklas Cronqvist Landsbro 178 48
  Tomas Sandstedt Stensjön 178 38
         
         
Veteran Boo Dahlberg Eksjö 180 48
  Fred Ludvigson Nybro 180 19
  Leif Rydh Oskarshamn 178 118
  Sven Andersson Tranås 178 58
  Göran Svensson Vaggeryd 176 176
  Sivert Jarl Myresjö 176 36
         
Damer Micaela Wiss Hok 176 77
  Ina-Lill Karlsson Landsbro 170 110
  Maja Lind Korsberga 163 13
         
         
         
         
Junior Pontus Wilhelmsson Eksjö 174 34
  Filip Davidsson Ingatorp 173 78
  Alexander Barelds Norrahammar 165 133
  Daniel Johansson Tenhult 164 37
  Johannes Elg Hok 162 55
  Gustaf Karlsson Sävsjö 162 49
         
         
  Insatsstig 2018 04 08   max poäng 180 skillje
Klass Namn: Ort: Resultat:  
Insats Tomas Ankarberg Huskvarna 180 56
  Niclas Cronqvist Landsbro 180 44
  Linus Sjögren Boxholm 180 26
  Elias Carlsson Tranås 180 21

 

 

Hageljaktstigen 2017

Björköortens jaktvårdsförening anordnade även 2017 hageljaktstig inom Gyttorp Cup, max poängen är 180p. Söndagen den 9 april. Vi tackar alla 200 skyttar samt alla funktionärer för sitt deltaganede.

 

Resultat för Gyttorp cup i Björköortens jaktvårdsförening, 2017.

Klass Namn: Ort: Resultat:
       
Öppen Christian Andersson Vassmolösa 180
  Erik Karlsson Korsberga 179
  Rikard Alm Taberg 176
  Roger Andersson Sävsjö 176
  Markus Ahlberg Lekeryd 176
  Timmy Steirud Oskarshamn 176
  Tomas Nord Alvesta 175
  Tobias Gustavsson Eksjö 175
  Niklas Eriksson Nässjö 175
  Rinnie Andersson Lenhovda 174
  Erik Svensson Skillingaryd 172
  Markus Karlsson Högsby 172
  Hans Wiktorsson Jönköping 172
  Andreas Harloff Tidaholm 172
  Mikael Olofsson Fliseryd 171
       
Yngre O Leif Alm Norrahammar 179
  Johnny Svensson Sävsjö 175
  Bengt Karlsson Bodafors 174
  Bo Karlsson Bodafors 171
  Lennart Fransson Malmbäck 169
  Klas Johansson Bodafors 169
       
Veteran Fred Ludvigsson Nybro 177
  Bengt Josefsson Anderstorp 171
  Sven Andersson Tranås 170
  Sten Svensson Växjö 170
  Birger Jonsson Häradsbäck 169
  Tommy Bergström Kulltorp 169
       
Damer Ylwa Donaldsson Kalmar 165
  Micaela Wiss Skillingaryd 158
  Jenny Johansson Stenstorp 155
  Jennie Lindholm Broakulla 152
       
Junior Hampus Liljeqvist Rottne 177
  Filip Davidsson Ingatorp 163
  Oskar Karlsson Högsby 157
  Johan Antonsson Malmbäck 152
       
  Insatsstig    
Insats Tomas Ankarberg Huskvarna 174
  Hans Stenebrand Lekeryd 173

 

 

Resultat för Gyttorp cup i Björköortens jaktvårdsförening, 2016.

Klass Namn: Ort: Resultat:
Öppen Erik Svensson Skillingaryd 180
  Klas Kärvegård Korsberga 179
  Joakim Pettersson Nässjö 175
  Emil Erixon Äng 174
  Tobias Gustavsson Eksjö 173
  Josef Karlsson Bredaryd 173
  Magnus Carlsson Gislaved 172
  Karl Dahl Wallin Vetlanda 171
  Gustaf Källsand Grimslöv 169
  Mathias Svensson Vislanda 167
  Thomas Johansson Hägersten 166
  Per Gustafsson Forserum 166
  Mikael Lilja Ödeshög 166
  Mattias Wejhagen Tenhult 164
  Erik Karlsson Korsberga 164
  Rikard Alm Taberg 163
       
Yngre O Nicklas Cronqvist Landsbro 180
  Lennart Fransson Malmbäck 179
  Tommy Isacsson Jönköping 175
  Jerry Lovén Vetlanda 172
  Leif Alm Norrahammar 172
  Mats Isacsson Hok 171
  Johnny Svensson Sävsjö 170
  Jan Spjuth Nässjö 169
  Tomas Robertsson Eksjö 148
      161
Veteran Roland Sandblad Burseryd 176
  Boo Dahlberg Eksjö 173
  Leif Larsson Boxholm 173
  Jan Wilson Hok 160
  Kurt Skårner Braås 159
  Conny Svärd Anderstorp 153
       
Damer Inga-Lill Karlsson Landsbro 167
  Ida Karlsson Korsberga 166
  Ingeborg Karlsson Bodafors 166
  Sanna Ekström Åtvidaberg 166
  Katrin Ulriksson Vetlanda 156
  Katarina Norén Ingatorp 153
       
Junior Jonathan Nyeland Ydre 168
  Alfred Andersson Forserum 162
  Pontus Wilhelmsson Eksjö 158
  Filip Davidsson Ingatorp 155
  Jonas Kjellberg Ingatorp 155
  Johan Antonsson Malmbäck 151

 

 

Resultat för Insatsstigen i Björköortens jaktvårdsförening, 2016.

 

 

Klass Namn: Ort: Resultat:
Öppen Tobias Gustavsson Eksjö 180
  Magnus Carlsson Gislaved 180
  Thomas Johansson Hägersten 178
       
Yngre O Niclas Cronqvist Landsbro 177
  Tommy Bergström Kulltorp 149
       
Veteran Sven Andersson Tranås 173
  Boo Dahlberg Eksjö 173
       
Damer Inga anmälda   -
       
Junior Jonathan Nyeland Ydre 166
  Alfred Andersson Forserum 160

Hageljaktstigen 2015

 

 

Björköortens jaktvårdsförening anordnade hageljaktstig inom Gyttorp cup som gick av stapeln söndagen den 12 april och lockade 175 startande på de båda stigarna.

  
Styrelsen för Björköortens jaktvårdsförening vill tacka alla som hjälpt till med förberedelser och medverkat under tävlingsdagen. Vi vill även framföra ett tack till de personer och företag som bidragit med sponsring till tävlingarna. Tack även till alla skyttar som var på plats. Välkomna tillbaka till vår anläggning!
 

Resultat för Gyttorp cup i Björköortens jaktvårdsförening, 2015 (Grön stig). 

 
Klass Namn: Ort: Resultat:
       
Öppen Hans Wigh Torsson Jönköping 179
  Mikael Lilja Ödeshög 179
  Jan Björk Bottnaryd 178
  Emil Erixon Äng 174
  Simon Andersson Skillingaryd 174
  Mattias Wejhagen Tenhult 173
  Klas Kärvegård Korsberga 173
  Niclas Cronqvist Landsbro 172
  Marcus Karlsson Högsby 172
  Rikard Alm Taberg 169
  Linus Sjögren Boxholm 168
  Erik Karlsson Korsberga 168
  Tobias Andersson Sävsjö 168
  Tobias Gustavsson Eksjö 167
  Marcus Tholle Mansarp 165
  Magnus Tellt Eksjö 164
  Håkan Enlund Grimstorp 164
  Toomas Pantzar Tenhult 163
  Jerry Lovén Vetlanda 163
  Fredrik Löfgren Lekeryd 163
  Joakim Johansson Tenhult 161
  Johan Andersson Virserum 160
  Johan Roos Gislaved 159
  Stefan Dahlberg Nye 159
  Petter Viborgh Taberg 158
  Mattias Cederborg Järnforsen 157
  Orskar Erikssson Nässjö 157
  Leif Axelsson Ödeshög 157
  Petter Johansson Mörlunda 157
  Robert Nordqvist Skillingaryd 157
  Benny Cederborg Vetlanda 156
  Rickard Karlsson Björköby 156
  Roger Andersson Sävsjö 156
  Tord Martinsson Malmbäck 154
  Max Ulriksson Vetlanda 154
  Ulf Ärleskog Virserum 154
  Johan Blomstrand Vetalanda 153
  Martin Lageson Jönköping 153
       
Yngre O Johan Svensson Sävsjö 178
  Tommy Isaksson Jönköping 173
  Olle Ekwall Waggeryd 169
  Lennart Fransson Malmbäck 167
  Ove Thörn Nässjö 167
  Bengt Karlsson Bodafors 167
  Tommy Bergström Kulltorp 166
  Mikael Rydén Tranås 164
  Anders Bäckman Åseda 164
  Leif Alm Norrahammar 161
  Gunnar Svahn Forserum 162
  Håkan Carlsson Eksjö 160
  CarlEwert Wiss Skillingaryd 160
  Klas Johansson Bodafors 159
  Bo Karlsson Bodafors 156
       
Äldre O Håkan Josefsson Åseda 178
  Åke Pettersson Tenhult 169
  Roland Johansson Vetlanda 167
  Berne Löfstedt Forserum 167
  Boo Dahlberg Eksjö 162
       
Damer Sussi Lövgren Lekeryd 144
  Ingeborg Karlsson Bodafors 138
  Madeleine Svensson Skillingaryd 133
  Katrin Ulriksson Vetlanda 132
  Anna Lindborg Jönköping 131
       
Junior Jonathan Nyeland Ydre 175
  Johan Antonsson Malmbäck 171
  Kevin Gripskog Huskvarna 155
  Filip Davidsson Ingatorp 148
  Linus Fransson Malmbäck 148
  Daniel Lindstrand Norrhammar 145

 

 

Resultat för Insatsstigen i Björköortens jaktvårdsförening, 2015 (Gul stig).

 

Klass Namn: Ort: Resultat:
       
Öppen Niclas Cronqvist Landsbro 180
  Tobias Gustavsson Eksjö 178
  Johan Roos Gislaved 172
  Marcus Karlsson Högsby 170
  Oskar Erikssson Nässjö 168
  Simon Andersson Skillingaryd 160
       
Yngre O Mikael Rydén Tranås 180
  Gunnar Svahn Forserum 180
  Tommy Bergström Kulltorp 170
  Tommy Isacsson Jönköping 165
       
Äldre O Boo Dahlberg Eksjö 176
  Sven Andersson Tranås 162
       
Damer Madeleine Svensson Skillingaryd 149
  Jenny Nordqvist Skillingaryd 115
       
Junior Jonathan Nyeland Ydre 150

 

 
  
 
 
 

©Björköortens Jaktvårdsförening